TÜBİTAK 4006 Fuarı Serüvenim: Başvuru ve e-imza

Mayıs 25, 2020 0 Yazar: admin
TÜBİTAK 4006 Fuarı Serüvenim: Başvuru ve e-imza

Önceki sene okulum adına danışman olarak katıldığım Tübitak 4006 bilim fuarına bu sene kariyerimde ilk kez yürütücü olarak başvurdum ve okulum 2020 yılının Kasım ayında fuar sergilemeye hak kazandı. Bu yazımda sürecin nasıl şekillendiği hakkında bilgilendirme yapacağım.

2019 Kasım ayında çağrı metninin yayımlanmasıyla birlikte okul idarem tarafından proje yürütücü olarak atandım. Bir dizi bilgilendirme toplantısının ardından şu adres üzerinden başvuru yapmak üzere hesap oluşturdum.

Toplantılarda edindiğim bilgileri okulumdaki öğretmen arkadaşlarımla paylaştıktan sonra başvuru yapmaya karar verdik. Köy okulu olduğumuz için minimum proje başvuru kabul sayımız 10 iken 16 proje ile başvuru yapmıştık. Sonuçlar açıklanıp okulumuzun adının kazanan okullar arasında olduğunu gördükten sonra fuar için duyuruları takip etmeye başladık. Şimdilik başvuru yaptığımız projelerden kaçının kabul gördüğünü, kaçının reddedildiğini henüz bilmiyorum. Sanırım imza süreci olan 27 temmuz – 28 ağustos tarihlerinde öğrenmiş olacağım.

E-imza nedir? E-imza almalı mıyım?

Kabul gören okullar projelerini yapmak üzere TÜBİTAK ile bir sözleşme imzalıyorlar. Bu imza işlemi ise elektronik ortamda yapıldığından yürütücüler imzalarını elektronik ortamda atmak zorundalar. Bu nedenle e-imza almaları gerekiyor. Bunun için çeşitli alternatifler var.

E-imzanızı;
PTT şubeleri aracılığıyla
Tübitak Kamusm aracılığıyla
Özel şirketler aracılığıyla

edinebilirsiniz. Her bir yöntemin kendince avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Kimi daha uygun fiyatlı ancak uzun sürede temin edilebilirken, daha pahalı olan yollar da çok daha kısa sürede sonuçlanıyor. Önümüzün yaz tatili olduğunu ve il değiştireceğimi düşünerek ben özel bir şirketin acentalığı ile aynı günde yaklaşık 15 dakika içinde edindim. Fiyat farkı da en ucuz yöntem ile 30 tl kadardı. Edindiğim bilgilere göre Tübitak ve PTT üzerinden edinilen e-imzalar bulunduğunuz ile göre minimum 15 günde ulaşabiliyormuş.

E-imza kişiye özel oluşturulduğundan tüm resmi işlerinizde kullanabiliyorsunuz. E-imzayı aldıktan sonra gerekli yazılımları bilgisayarıma yükleyip deneme uygulamasını e-devlete girerek gerçekleştirmiştim. Böylece zamanı geldiğinde sözleşmeyi imzalarken yaşanabilecek sürprizlerin de önüne geçmiş oldum.

Diğer gelişmeleri ilerleyen süreçte sizinle paylaşacağım. Sormak istediklerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Şimdilik hoşçakalın…