PİSA Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Aralık 8, 2019 1 Yazar: admin
PİSA Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Bilindiği üzere PISA sonuçları bu yıl da eğitim gündemini meşgul etmekte. Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamalarda son yılların en iyi sonucunu almakla birlikte aynı zamanda da fen ve matematik becerilerinde oldukça iyi bir gelişme gösterdik. Peki gerçekte durum ne? Bu yazımda bu konuyu ele alacağım.

79 ülkede 15 yaş grubu öğrencilerin fen, matematik ve okuma-anlama ölçümlerini yapan PISA’nın 2018 sonuçları açıklandı. Üç yılda bir yapılan testlerde Türkiye geçen yıllara göre sıralamasını yükseltti. OECD üyesi 36 ülke dahil 79 ülkede 15 yaş grubundaki öğrencilerin fen, matematik ve okuma becerilerinin ölçüldüğü PISA sonuçlarına Çin damga vurdu.

Hatırlanacağı üzere 2015 yılında PISA sonuçlarını ele aldığımızda Türkiye sondan 2. sırada yer alıyordu ve tarihin en başarısız sonuçlarından biri karşımızdaydı. Bu sene ise ülkemiz adına gelişme kaydedilmekle birlikte maalesef Türkiye hâlâ OECD ülkelerinin ortalamasının altında bir yere sahip.

Okuduğunu anlama, matematik ve fen bilimleri sınavında Türkiye, OECD ortalamasının epey altında kalmış. Her sınavda ancak ikinci seviyeye çıkabilmiş olmakla birlikte, Türkiye geçmişe kıyasla 2018 PISA sınavında epey iyi bir performans göstermiş. Tüm zamanların en iyi puan ve sıralamalarına ulaşmış. Gidecek çok yolumuz var ama bu özet sonuçlar ümit verici görünüyor.

Türkiye okuma sınavında 466 puan almış. Genel sıralamada okuma sınavına katılan 78 ülke arasında 36’ncı sırada yer alıyor. 36 OECD ülkesi arasında ise (Slovakya, Yunanistan, Şili ve Meksika’dan daha yüksek puan ile) 32’nci sırada…

Türkiye matematik sınavında 454 puan alarak 79 ülke arasında 42’nci sıraya ve 36 OECD ülkesi arasında ise 33’üncü sıraya yerleşmiş (Yunanistan, Şili ve Meksika’nın üzerinde). 2015 sınavındaki performansımızı 34 puan yükseltmişiz ve tüm zamanların en iyi matematik puanını almışız.

Türkiye göreceli olarak en iyi performansını fen sınavında göstermiş. Toplamda 42’inci, OECD’de ise 30’uncu sırada (İtalya, Slovakya, İsrail, Yunanistan, Şili ve Meksika’nın önünde).

2003 ile 2018 arasında Türkiye’de 15 yaş okullaşma oranı yüzde 36’dan yüzde 73’e, yani iki katına çıktı. Eğitimin hedeflerinden biri okullaşmayı artırmaktır ve bu alanda (hâlâ gidecek epey yolumuz olmasına rağmen) başarılı olunmuş.

 Okullaşma oranını artırırken PISA puanlarını yükseltmek zordur. Çünkü eğitim sistemine yeni dahil edilenlerin büyük çoğunluğu akademik başarısı genelde daha düşük olan dezavantajlı gençlerdir. İki katına çıkan okullaşmaya rağmen 2003 ile 2018 arasında PISA puanlarımızın yükselmiş olması (ortalama 30 puan) ümit verici.