Artık Hep Yaz Saatindeyiz

Aralık 3, 2019 1 Yazar: admin
Artık Hep Yaz Saatindeyiz

2012’den beri tartışma konusu olan “Bu sene saatler ne zaman geri alınacak? Yaz saati uygulaması devam edecek mi?” gibi sorular bugün itibariyle son buldu. Yapılan çalışmalar yasalaştı ve bunun sonucunda artık hep yaz saatinde kalacağız.

Bugünkü resmi gazetede yayımlanan karara göre gün ışığından daha fazla faydalanmak için başladığımız yaz saati uygulaması bu yıldan itibaren tüm yıl boyunca devam edecek. Bakanlar Kurulu’nun yaptığı açıklama ise şöyle:

“Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin düzenlenmesi hakkındaki, 14 Mart 2016 tarihli ve 8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan ’30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması’ ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.”

İlgili hüküm gereğince 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulaması her sene yıl boyu sürdürülecek ve kış saatine geçilmeyecek.

Söz konusu karar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ilgili yazısı üzerine, 697 sayılı kanunun 2. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulu tarafından 7 Eylül’de alındı.

Peki bu ne anlama geliyor?

ürkiye 26° ve 45° doğu meridyenleri arasındadır. Türkiye’nin en doğusu ile en batısı arasında 19 meridyen bulunduğu için en doğusu ve en batısı arasında 1 saat 16 dakikalık zaman farkı vardır. Türkiye Doğu Avrupa Zaman Dilimi’ndedir. Türkiye 30° doğu meridyeninin saatini kullanır. Bu nedenle Türkiye’de Eşgüdümlü Evrensel Zaman+2 (UTC+2) kullanılır, yani Türkiye saati UTC’den iki saat ileridedir. Yaz saati uygulaması ile Türkiye 45° doğu meridyeninin saatini kullanmaya başlar. Böylece saatler bir saat ileri alınır ve Türkiye saati UTC+3 olur. Yaz saati uygulaması (saatlerin bir saat ileri alınması) martın son pazar günü başlatılır ve ekimin son pazar günü bitirilir. Böylece yılın 5 ayında geri saat (UTC+2), 7 ayında ise yaz saati (UTC+3) kullanılır.

Bu uygulama tüm Dünya’da geçerli olduğundan ülkemizin Orta Avrupa ile +1, batı Avrupa ile ise +2 saatlik zaman farkı yıl boyunca sabit kalmaktaydı.

Bu değişiklikle birlikte yılın 12 ayı 45° Doğu Meridyeni (Iğdır)’ne göre saatlerimizi ayarlamış olacağız. Böylelikle kış aylarında Orta Avrupa ile +2 saatlik, Batı Avrupa ile de +3 saatlik zaman farkına alışmamız gerekecek. Bu durumun ise Avrupa ile ekonomik ilişkilerde sorun çıkarıp çıkarmayacağı halen tartışma konusu. Bunun yanında kış aylarında İran, Irak ve Arap devletleriyle olan saat farkımız ortadan kalkmış olacak.

Ekonomi bir yana, bu durumun vatandaşlarımız için de bir sorun teşkil edip etmeyeceği merak konusu. Öyle ki, batı bölgelerimizde kış aylarında Güneş sabah 8 – 8.30 arası doğacak ve 17 – 18 arasında batmış olacak.

Bunun yanında takip ettiğimiz uluslararası aktiviteler için de yeni bir program yapmamız gerekecek. Öyle ki, milyonlar tarafından takip edilen Avrupa Şampiyonlar Ligi maçları artık Kasım – Mart ayları arasında 22.45’de, diğer aylarda ise 21.45’de başlayacak. Aynı şekilde Avrupa Ligi maçları da Kasım – Mart ayları arasında 21.05 ve 23.05, diğer aylarda ise 20.05 – 22.05 saatlerinde başlamış olacak.