Bilinen Eski İnanışlar Sizi Hayatta Tutmak Yerine Öldürebilir

Çocukluğumuzda birbirimize anlattığımız, filmlerden gördüğümüz ya da kulağımıza küpe olsun diye söylenen pek çok hayatta kalma tavsiyesi vardır.  Mevzu bahis eğer hayatımız ise, bu tavsiyeler artık bizim inanışlarımıza dönüşür ve bu bilgileri bilinç altımızda bir yere depolarız. Peki bu bilgiler gerçekten doğru mudur?  Örneğin yılan ısırdığı zaman zehrini tükürüp atmak gerektiği, ayı gördüğümüz anlarda hareketsiz bir biçimde sabit kalmamız gibi… Bunlar bizi gerçekten hayatta tutar mı?

hayatta-kalma

Ayı saldırdığında hareket etmeyin, ölü taklidi yapın: Hayır yapmayın.

Şöyle ki, eğer kırsal bir alanda ayıyla karşılaştıysanız bu durumda yapmanız gereken ayıyı tahrik etmeden geriye doğru yavaşça yürümektir. Fakat ayı ile yaşam bölgenizde karşılaştıysanız, bu durumda yapmanız gereken onu korkutmaya çalışmak, yüksek sesler çıkarmaktır.

ayi-saldirisi-revenantAyının saldırdığı durumlarda ise farklı stratejiler yürütmelisiniz. Örneğin size saldıran bir siyah ayı ise kaçmaya çalışmayın, onu ürkütmeye çalışın. Fakat, i
nsan ile ayıların karşılaştığı durumların pek çoğunda ayı siyah değil, kahverengi oluyor ve bu ayılar genellikle yavrularını tehlikede hissettikler anda insana saldırıyor. Böyle anlarda ayılar gürültü çıkararak ve saldırıya hazırlanıyormuş görünerek sizi uyarır. Yavaşça geriye doğru yürüyün. Eğer ayı sizinle temas kurarsa, karnınız üzerine yatın ve kollarınızı kenarlara açarak ölü taklidi yapın. Fakat ayının yavrularını korumadığı ve çok da sık olmayan avlanma saldırılarında, ölü taklidi yapmaya çalışmayın, muhtemelen ölürsünüz, bu durumda yaşamak için savaşmaktan başka bir yolunuz yok.

yilanYılan ısırığını ağzınızla emerek dışarı atabilirsiniz: Pek çoklarımız tarafından sıklıkla görülen fakat çok yanlış olan bir inanıştır. Çünkü, eğer ısırıkla beraber zehir verilmişse, bu zehir anında kan dolaşımına girecektir. O andan sonra da ağzınızı ısırığın olduğu yere dayamak yaraya fazladan bakterinin ulaşmasına sebep olur ve hatta zehrin ağzınıza bulaşmasına ve boğazınıza kaçmasına sebep olabilir.

Zehirli bir ısırıktan sonra yapılacak en doğru şeyler, ısırılan kişiyi bir an önce hastaneye kaldırmak ve bu esnada da kişiyi sakinleştirmeye çalışmak ve ısırılan bölgeyi kalp seviyesinden aşağıda tutmaktır.

Vücudunuza birşey saplandığında hemen çıkarmalısınız: Asla! Eğer bir nesne vücudunuza saplandıysa bir damara gelmiş ve onu tıkıyor olabilir. Şikago Tıp Merkezi doktorlarından Dr. David Beiser ”Eğer size saplanan şeyi çıkartırsanız deliği açabilir ve kan kaybından ölebilirsiniz.” diyor.

bear-grylls-vahsi-dogaVahşi doğada kaybolursanız ilk iş yiyecek arayın: İşte bu sizin ölüm fermanınız olur. İnsanlar yiyeceksiz 6 hafta kadar yaşayabilirler. Ancak susuz dayanma süremiz sadece birkaç gün. Siz siz olun böyle bir şey başınıza gelirse (umarız ki gelmez) ilk iş içilebilir su bulmak ve kalacak bir barınak yapmak olsun.

Çölde susuz kalırsanız kaktüsün suyunu içebilirsiniz: İlk olarak su sandığımız şey kaktüsün suyu değil, kaktüsün posasıdır. İkinci olarak o posa, zehirli alkaloidler içeriyor olabilir ve bu yüzden ishal olup su kaybından ölebilirsiniz.

Yosunlar ağaçların kuzey yönünü gösterirler: Maalesef bu da yanlış. Yosunlar bulunduğu ortam koşullarına göre ağacın her yüzeyinde çıkabilirler.

Aşırı soğukta kalmış birini sıcak su dolu küvete sokun ya da masaj yapın: Eğer soğukta kalmış kişinin derisi donmuşsa, yaptığınız masaj o kişiyi ısıtmaktan ziyade derisine zarar vermenize neden olacaktır. Ayrıca bir diğer yanlış bilinen o kişiyi sıcak su dolu küvete sokmak, kişide şok etkisi yaratabilir ve hipotermi geçirmesine neden olabilir. Yapmanız gereken şey ise, kişiyi yavaşça ısıtmak ve koltuk altlarına ılık su torbaları koyarak, battaniyeye sarmak olmalıdır.

idrarSusuz kalırsanız kendi idrarınızı içebilirsiniz: Yine çokça kulağımıza çalınan bir başka bilgi de budur. Tamamen yanlış ya da doğru demekten ziyade, detayları bilmek önemlidir. Öncelikle sadece idrarınızı içerek hayatta kalmanız neredeyse imkansızdır. Çünkü idrar zaten vücudun atmak istediği toksin ve atık maddelerden oluşur ve bunları tekrar vücuda almak zararlıdır. Fakat, çok zor durumda iseniz ve kesinlikle bir başka sıvı bulamıyorsanız, idrarınızı yaptıktan sonra kesinlikle bekletmeden hemen için. Ve idrarı içtikten sonra bir sonraki idrarınızı kesinlikle tekrar içmeyin.

Kaynak: onedio IQ

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: