Orta Çağ’da Muhtemelen Alev Okları Kullanılmadı

Hepimiz Dünya’mız orta çağında geçen ya da fantastik orta çağ temalı bir çok film izlemişizdir. Game of Thrones’dan tutun da Spatacus’e, Gladytörlerden tutun da Cesur Yürek’e her bir film hafızamızda belli bir yere sahiptir. Bu filmlerde kullanılan alevli ok sahneleri hepimizi büyülemekle kalmamış, Orta Çağ dünyası için sayılabilecek en etkili savaş yöntemi olarak zihnimizde yer etmiştir. Son araştırma verileri aslında böyle bir durumun gerçekte sandığımız gibi olmayabileceğini ortaya koymakta. Üzgünüz, bu içerikle birlikte 800’e yakın filminizi ve bir o kadar bilgisayar oyununu mahvedeceğiz.

alev oku

Araştırmalara göre oklar Orta Çağ dünyasının en etkili savaş aletlerinden biriydi. Öyle ki, etkili zarar vericiliği ve uzun menzilli oluşları nedeniyle o dönemin en öldürücü silahları arasındaydı. Gelişmemiş olan teknolojiden en ufak miktarda nasiplenen uluslar savaş meydanında bir adım öne geçmekteydiler. Zaten eski ordulara okçuluğun cazip gelmesinin üç sebebi vardı: uzaklara ulaşması, ateşleme sayısı ve zırh delebilme kabiliyeti. Bir de bu oku değiştirip bütün yolculuğu boyunca ateş saçmasını sağladığınızı düşünün…

Nitekim yapılan araştırmalar bunun pek de mümkün olmadığını göstermekte. Bir okun ucuna bir kumaş sarıp ateşe verdiğinizi düşünün. Oku geriye çektiğinizde en büyük zararı yaya ve elinize verecektir. Uzun bir uç bu sorunu çözer ancak okun ağırlığını artırır ve dolayısı ile gideceği uzaklığı azaltır, ya da onları çok kırılgan bir hale getirir. Sivri uçlu bir nesnenin, sivri uçlu olmayıp da alev saçan bir nesneye oranla zırha karşı daha çok zarar vereceğini söylemeye gerek yok. Tepeden tırnağa kalın zırhlarla donanmış savaşçıların, filmlerde görüldüğü gibi, ince ve yanan bir çubuk tarafından vurulduğu zaman hemen alevler içinde kalmayacağını da söylemek gerek.

Pek çok takipçisi olan araştırmacı Lindyberg, youtube kanalında bunu bir takım yollarla test etmiş ve ne tür sonuçlar doğurabileceğini izleyenlerine göstermiş. Bu testlerde oku alevli bir şekilde uçurmaya ve hedefin vurulur vurulmaz alev içinde kalabileceği Orta Çağ koşullarında bulunan kimyasalları kullanmaya çalışmış ve bundaki başarı oranı sadece %2’de kalmış. Evet, yanlış okumadınız. Başarı oranı sadece %2.

Bu olasılıktan yola çıkılarak şöyle bir varsayıma ulaşılmış. Deniz savaşları gibi ahşap aletlerin var olduğu bir dünyada bir barut fıçısını vurduğunuzu düşünün. Düşmana verilecek zarar maksimum olurdu değil mi? Ancak alev okları çağında düşmana yıkıcı bir zarar vermekten daha çok onun dikkatini dağıtmak ve onu kaçırmak amacıyla kullanılmış. Ayrıca düzenli bir kullanıma sahip olduğuna dair veri de elimizde bulunmamakta.

Kaynak: gizmodo.com, bilim.org

Aşağıda Lindyberg’in bu konuda yayımlamış olduğu videoyu izleyebilirsiniz.

 

Share

Orta Çağ’da Muhtemelen Alev Okları Kullanılmadı” için bir yorum

  • 8 Ağustos 2016 tarihinde, saat 22:07
    Permalink

    @mahmutpencenari Ronesansa Rojhilata Navînê Îslamê di Serdema Navînê Orta Çağ da biwû…

    yanê wê demê da ewropa paşta bû : + İlave olarak Bence Orta Çağ'da insanları Skittle oynamaya iten asıl sebep endüktif mantığın bu çok katmanlı ve bubi tuzaklarıyla örülü algoritmalarıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: