NASA Açıkladı: Dünya dışından sinyal aldık!

Evren’in milyarlarca yıl önce oluştuğunu ve sonsuz boyutta olduğunu zaten ortaokul derslerinden az çok biliyorduk. Bilim insanlarının bu durum karşısında farklı senaryolar geliştirerek evrende yalnız olmadığımız hakkında bir çok sav ortaya koymaktaydılar. Öyle ki “the Contact (1997)” gibi filmlere de konu olan Dünya üzerinde bir çok uzayı dinleme tesisinin varlığı da bunu kanıtlar nitelikteydi.

nasa uzaylı

Gelelim haberimize… Yapılan çalışmalar meyvesini vermiş olacak ki  son gelişmeler bilim insanlarının aslında çok da haksız olmadıklarını göstermekte. Amerikan Havacılık Dairesi Başkanlığı (NASA), Dünya dışından bir canlıya tarafından gönderilmiş bir sinyal aldıklarını kamuoyuyla paylaştı. Ancak sorun burada bitmiyor: Gönderilen sinyal 40 bin yıl kadar eski ve içeriği yalnızca “deneme 1, 2, 3.” (mı acaba? Sonuna kadar okuyalım).

 

NASA’nın New Horizons’un Plüton’dan topladığı verilerle ilgili düzenlediği basın toplantısından sonra yeni bir açıklama yapacağını açıklaması, Amerikan ve dünya kamuoyunu heyecanlandırdı. NASA önceki gün Virginia’da düzenlediği basın toplantısında, dünya dışından ilk defa bir mesaj aldığını söylemesi, kamuoyunda büyük bir yankı uyandırdı.

Düzenlenen basın toplantısında NASA “SETI Projesi” yöneticisi Richard Cook, 1979 yılında dünya dışı zeki varlıkları araştırma amacıyla başlatılan SETI Projesi kapsamında faaliyet gösteren Porto Riko’da Arecibo’daki radyo teleskopunun, güçlü bir radyo sinyali kaydettiğini ama gönderilen mesajın içeriğinden dolayı, kamuoyuna açıklayıp açıklamama konusunda kararsız kaldıklarını bildirdi.

Cook Arecibo’nun kaydettiği radyo sinyalinin, 6000 ışık yılı uzaklıktaki ‘Yay’ takımyıldızlarında yer alan, “Alpha67B” adlı yıldızdan geldiğini ve mesajın karmaşık algoritmanın NASA’nın kriptoloji uzmanları tarafından çözüldüğünü ifade etti.

Cook “Ekip olarak niye öyle bir mesaj yollandığını bir türlü anlayamadık. Evrende yalnız olmadığımızı öğrenmemiz gerçekten insanlık adına çok heyecan verici ama 40.000 sene önce uzaya yollanan bir mesajın, sadece “Deneme, bir, iki, üç” gibi kelimelerden oluşması, bilim ve insanlık adına çok büyük bir talihsizlik. Yollanan mesajın, dünya dışındaki dostlarımızın bize yaptığı küçük bir şaka olmasını ümit ediyorum. Öğle değilse dünya dışı varlıkların, hayal ettiğimiz gibi zeki oldukları konusunda çok ciddi şüphelerim var.” şeklinde yaptığı açıklama kamuoyunda büyük heyecan yarattı.

Kaynak: popgaf , sanatkaravanı

Ve bakalım sonuna kadar kimler okudu bu haberi? Böyle bir haber olsaydı tabi ki kaynağımız science.nasa.gov olur, NASA açılımına sadece “havacılık” demez yanına “uzay” eklerdik. Filmlerdeki anlatılanlar her ne kadar gerçekle harmanlanmış kurgu olsa da, uzaydan sinyali biz 40 yıl önce zaten almış ve buna Wow sinyali demiştik. Sinyallerin anlamları henüz çözülebilmiş değil ancak başka bir yazıda gezegenlerin yaydıkları sinyalleri yazmayı düşünüyorum. Evet, evet… Gezegenler hareketleri ve sıcaklıkları dolayısıyla bir tür frekans yayımlıyorlar ve biz bunu sese çevirebiliyoruz; Dünya da buna dahil.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: