Kuyruklu yıldıza inen Rosetta tüm bildiklerinizi unutturacak

Uzayda 10 yıllık bir yolculuğun ardından Rosetta uzay aracına bağlı Philae isimli uzay sondası, Churyumov-Gerasimenko isimli Kuyruklu Yıldız’ın yüzeyine inişi başarılı bir şekilde gerçekleşti. Peki sonrasında neler mi oldu? Birlikte öğrenelim…

Illustration of a comet flying through space close to the earth

Bu sırada Rosetta ile Dünya arasındaki mesafe 500 milyon kilometreden fazla olduğu için, Rosetta‘dan gelen sinyaller, 28 dakika 20 saniye gibi bir sürede Dünya’ya ulaştı. İniş süreci başlamadan bir süre önce ESA (Avrupa Uzay Ajansı)’nın internete verdiği ses kaydı ise dünyanın gündemine oturdu. Rosetta’dan alınan “ses kaydı” Kuyruklu Yıldız‘ın etrafındaki manyetik alanın çıkardığı “sesleri” ESA’daki bilim adamlarına gönderdi.

İşte o ses kaydı:

Peki herşey bununla mı sınırlı? Tabi ki hayır… İşte diğer detaylar:
kuyruklu yıldızEngadget’dan Mariella Moon’un 22 Kasım tarihli haberine göre, Philae’nin kuyrukluyıldıza inmesini sağlayan yer mürettebatı, kuyrukluyıldızın yüzeyini 3 boyutlu olarak görüntülemeyi başardı. Yerden 2 mil yüksekte çekilen görüntüler, modülün yüzeye inmesinden önceki 1 saatte toplandı. Daha sonra yere inen modülün ayak kısmındaki sensörleri iniş sesini kaydetti. İniş sırasında kaydedilen 2 saniyelik ses sayesinde bilim insanları, kuyrukluyıldızın yüzeyinin muhtemelen birkaç santimlik toz tabakası ile kaplı olduğunu, tozun altında ise ‘sertleşmiş buz tozu tabakası’ olduğunu tespit etti.

kuyruklu-yıldız

Yaşamın kaynağını buldular…

Modülün iticilerinde yaşanan bir arıza sebebiyle iniş ilk seferde mümkün olmamış, Philae ineceği yerden 2 kez sekmişti. Bunun üzerine başka bir yere inmiş, inişi beklenenden daha geç gerçekleşmişti. Philae indiği yerden örnekler toplamış ve sonuçlarını incelenmek üzere Dünya’ya göndermişti. Şimdi de bu örneklerden çıkan sonuçlar açıklandı. Philae’nin topladığı örnekler sayesinde, kuyrukluyıldızın üzerinde organik moleküller bulunduğu ve karbon içerdikleri ortaya çıktı. Karbon ise, Dünya’da yaşamı başlatan yegane molekül idi.

Peki bu ne anlama geliyor? Yoksa bilinen yaratılış teorisi çürüdü mü? Yaşam uzaydan mı geldi? Bu soruların yanıtı kuyruklu yıldızdan gelecek olan diğer verilerle şekillenecek ve tabi ki gelişmeleri buradan takip edeceksiniz.

Yararlanılan Kaynaklar:

  • ESA (Avrupa Uzay Ajansı)

  • Milliyet

  • Engadget

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: