Ya insanlar olmasaydı? (Belgesel İçerir)

Daha önce paylaştığım Enler listesi: Dünya’da insanların terkettiği en ilginç yerler adlı yazım ile ilgili çok güzel dönütler alınca gaza geldim ve yaz bitmeden birkaç belgesel destekli yazılarımı paylaşayım dedim. Maksat, eğlenelim; eğlenirken de öğrenelim.

Bugün konumuz yine Dünya ve insanlarımız… Dünya’da insanlar olmasaydı nasıl bir yer olurdu diye düşündünüz mü hiç? Bunu düşünenler var olsa gerek ki yine hipotezler kurulmuş, teoriler patlatılmış. Peki neler mi söylenmiş? Gelin hep beraber inceleyelim…

dunya

İnsanlar olmasaydı nasıl olurdu konusunu iki aşamada incelememiz gerekiyor. Birincisi, insanların Dünya’da hiç varolmaması, diğeri ise insanların Dünya tarihinden tamamen çekilmesi, yani insan türünün yok birden yok olması…

İlk konuyu ele aldığımızda -yani insanların hiç varolmadığı bir Dünya – bilim insanları bunu Dünya’nın tarihine bakarak akıl yürütmemiz gerektiği hususunda hem fikirler. Öyle ki Dünya elde edilen verilere göre 4,5 milyar yaşında ve ömrünün neredeyse yarısında. İnsanlık tarihi (bugünkü homosaphiensler) ise yüzbinlerce yıllarla sınırlı. Şöyle anlatayım… Dünya’nın var oluşundan bu yana sadece 1 saat geçmiş olsun; canlılar bu bir saatin son 20 dakikasında ortaya çıkarken insanlar ise son birkaç saniyelik ömürdeler…

Senaryo 1: Hiç insan olmadan önce Dünya nasıldı?

Bilim insanları bunu dünya tarihini devirlere ayırarak açıklamaktalar.
hadeanHadeyan (~4500 myö – 3600 myö arası): Hadeyanda ilkin atmosfer, ve okyanuslar oluştu. Bu zamanda oldukça bol olan meteorlar, yeryüzünü sürekli bombardıman ediyordu. Hadeyanın ilk dönemlerinde Mars boyutlarındaki bir gök cisminin Dünya ile çarpışmasıyla, Dünyadan kopan parçalar Ay’ı oluşturdu. Volkanik etkinlik oldukça yüksekti, ilkin kıtalar da bu zamanda oluştu.

Arkeyan (3600 myö-2500 myö arası)- Yaşamın ortaya çıkışı(insanlar henüz yok!): Yeryüzünde, bilinen en eski kayaçlar bu devre aittir. İlkin okyanuslarda mikrobiyal yaşam jeobiyokimyasal süreçler sonunda bu dönemde ortaya çıkıp, evrildi. Canlıların bugün kullandığı biyokimyasal süreçlerin temeli atıldı ve bu süreçlerin büyük çoğunluğu bu dönemde kuruldu.

ArkeaManzaraProterozoik (2500 myö-545 myö arası): Kıta hareketleri normal seyrine girerken, dev kıta Rodinia oluştu.  Arkeyandan beri okyanuslara salınan oksijen, artık serbest halde okyanuslarda ve atmosferde bol miktarda bulunmaya başladı. Oksijenin artması ve canlılarca kullanılmaya başlamasıyla, ilk çekirdekli -ökaryotik- canlılar ortaya çıktı ama henüz insanlar yoktu.

Günümüzdeki insanlar yani homosaphiensler bundan sadece 150 bin yıl kadar önce Dünya’ya hükmetmeye başladılar.

Senaryo 2: Şuanki dünyada insanlar birden yok olsa nasıl olur?

  • 2 GÜN SONRA: İnsanların dünyadan birden bire kaybolmasının ardından New York şehrinin altındaki tünelleri ve metroyu sular basacak.
  • 2-4 YIL SONRA: Sularla dolan tüneller yavaş yavaş çöktüğü için binaların temelleri zarar görecek. Yollar da çökmeler meydana gelecek.
  • 5 YIL SONRA: Binaların yıkılmaya başlaması ile borulardaki gaz açığa çıkacak. küçük bir cam parçasından başlayan kılılcımla yangınlar çıkacak.
  • 300 YIL SONRA: Şehirdeki bir çok binayı yabani bitkiler saracak. Yapıların dayanıklılığı zayıflayacak. Binalardaki çelik iskelet dışındaki bölümler yavaş yavaş yok olacak.
  • 500 YIL SONRA: Yabanı bitkiler gökdelenlerin en tepesine kadar her yeri kaplayacak. Yabanı hayvanlar hayalet şehirlerin içerisinde barınmaya başlayacak. Belki de yeni canlı türleri ortaya çıkacak.
  • 15 BİN YIL SONRA: Dünya ısısının azalmasıyla buzullar artacak. Buzulların şehirlerde yarattığı tahribat daha fazla olacak.
  • BUZUL ÇAĞI: Dünya sonunda Buzul Çağı’na girecek. Şehirler dev buzulların altında kalacak. Dev buzulların hareketleri sonucunda dev yapılardan arta kalanlar binlerce kilometre ötelere süreklenecek. Belki New york’un Özgürlük Anıt’ı Avrupa sahillerine kadar gelecek.

Bu konuyla ilgili ana fikirler bu şekilde olmakla birlikte size iki çalışma tavsiye edeceğim. Bunlardan ilki Alan Weismann’ın The World Without Us (Biz olmadan Dünya) adlı çalışması. Arizona Üniversitesi yazarı olan Wiesmann’ın bu eserinde insansız Dünya’yı tasvir etmekte… Kitap, Türkiye’de de Altın Yayınevi distrubitörlüğünde satışta.

Bir diğer çalışma ise görsel medyadan… History Channel yapımı olan Life After People (İnsandan sonra yaşam) belgeseli herhangi bir sebep sonucu Dünya’dan yok olan insan ırkının ardında tekrar şekillenen yeryüzünü anlatıyor. Bugün size bonus olarak Life After People belgeselini sunacağım. Umarım severek okuduğunuz bir yazının ardından güzel zaman geçirir; bu arada da bana dönüt vermeyi ihmal etmezsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: