Geleceğin Türk Biliminsanına Destek Verin!

Evet, daha önce Haziran sonlarında yazdığım Muz Kabuğundan Bilim Ödülüne başlıklı yazımda da bahsetmiştim. Geleceğin bilim insanı adayı olan 16 yaşındaki kızımız Elif Bilgin, Muz Kabuğundan biyoplastik yaparak Google Bilim Fuarı’nda Özel Bilim Ödülü’ne kavuşmuş ve projesiyle ilk 15’e kalmayı garantilemişti. Şimdilerde ise bu akıllı kızımız büyük ödüle kavuşmak için sizlerin yardımlarınızı bekliyor. Bilime ufak bir katkıda bulunmaya ne dersiniz?

elifbilgin

Türkiye’den Elif Bilgin’in (16) binlerce proje arasından sıyrılarak 15 Global Finalist’ten biri olmaya hak kazandığı Google Bilim Fuarı’nda (Google Science Fair) birinciyi belirleyecek online halk oylaması başladı.

“Muz kabuklarının biyoplastik üretiminde kullanılması” fikrine dayanan çalışmasıyla hem finale kalan hem de Scientific American “Science in Action” jüri özel ödülünün sahibi olan lise öğrencisi Elif Bilgin, şimdi Türkiye’den ve dünyadan alacağı oylarla Büyük Ödül için yarışyor. İnovasyon kategorisindeki projesiyle finale kalan Elif Bilgin’i oylarıyla desteklemek isteyenlerin www.googlesciencefair.com adresine giderek adının bulunduğu kutudaki “Vote” alanına tıklamaları yeterli.

Proje nasıl işliyor?

İşin püf noktası nişasta ve selüloz! Benzer araştırmalar nişasta deposu olarak bilinen patates üzerinde yapılmış ve başarıya ulaşmış olsa da Elif tükettiğimiz bir maddeyi kullanmaktansa çöpe attığımız ve hiçbir değeri olmayan muz kabuğunu kullanmanın daha akıllıca olacağını düşünmüş ve işe koyulmuş. Muz kabuğunda selüloz ve nişastanın yeterli kadar bulunduğunu analiz ettikten sonra çeşitli çözeltilerini azar miktarda deney ortamına katmış ve herşeyi zamana bırakmış.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: