Dikkat! Güneşin Manyetik Alanı Değişiyor

Mükemmel bir hesap üzerine kurulu olan kainatta Güneş sistemimizin Samanyolu içindeki konumunu daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Varoluşundan bu yana hiçbir zaman statik prensiplere bağlı olmayan bu evrende Güneş 2001’den sonra yeni bir döngüye giriyor. Stanford Üniversitesi fizikçilerinin ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) destekli gözlem evlerinden elde ettikleri verilere göre, güneşin manyetik alan 4 ay içerisinde tersine dönecek.
gunes

2001’den bu yana doğal felaket, kuraklık ve sıcaklık artışıyla sarsılan dünya için eski dinamiklerimize dönüş konusunda bilimadamları hem fikirler. Bu olayın tüm güneş sistemini etkileyeceğini belirten fizikçiler, bunun sonucunda da hava durumunun iyileşeceğini savunuyorlar.

Örneğin, Doğa Bilimleri Derneği Genel Sekreteri Müge Kanay, yaşanacak değişiklikle birlikte yeni bir güneş döngüsünün başladığını belirtiyor. Kanay’a göre, bu döngünün de bir felaketler zincirinin değil, aksine yeni bir dönemin işareti olarak yorumlanmankta hatta manyetik alanda yaşanacak bu değişikliğin, dünyadaki yaşama katkısının olduğunu savunmakta:

“Örneğin, kutupların değişmesi ile birlikte, bize zarar verebilecek galaktik kozmik ışınlar ve yüksek enerji parçacıkları ile aramızda daha kuvvetli bir bariyer olacak. Böylece galaktik kozmik ışın seviyesinde yaşanacak bu düşüş sayesinde, hava durumu iyileşecek. Daha önceki manyetik alan değişikliği 2001 yılında yaşanmıştı ve bu süreçteki döngü içerisinde, kozmik ışın iyonlaşmasındaki artış nedeniyle dünyamız çok şiddetli şimşeklere ve şehirleri yıkıp yok eden fırtınalara tanıklık etti.”

TEKRAR YIKICI AFETLER OLACAK MI?

Dünyanın belki de en çok ayaklanma, gerginlik, yıkım ve doğal afete tanıklık ettiği bir önceki dönemde, güneşin kutuplarındaki manyetik alan kuvveti daha azdı. Araştırmacılar, bu kez, kutuplarda bulunan manyetik alan kuvvetinin daha yüksek olmasını bekliyor. Fizikçilere göre, güneşin kutuplarındaki manyetik alan kuvvetinin daha yüksek olması, yeni başlayacak döngünün de yüksek olacağı anlamına geliyor. Bu da yeni başlayacak dönemde gerçekleşecek doğa olaylarının bir önceki dönemde olduğu gibi yıkıcı afetlere dönüşmeyebileceği yönünde ümit veriyor.

ESKİ ALTIN ÇAĞ TEKRAR BAŞLAYACAK

Görünen o ki bilim adamları, din adamları, alimler ve antik medeniyetin astrofizikçileri, 2014’de dünyanın çok önemli olaylara sahne olacağında hem fikir. NASA gözlemleriyse antik çağlardan beri tekrarlanan bu tarihleri adeta doğrular nitelikte. Hepsinin ise verdiği tek bir mesaj var; dünyada artık yeni bir çağ başlıyor ve anlaşılan o ki başlayan çağ bu kez bakır ya da tunç değil altın bir çağ olacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: