Enler listesi: Dünya’da insanların terkettiği en ilginç yerler… (Belgesel İçerir)

Geçenlerde bir belgesel izledim. Belgeselde Ukrayna’da gerçekleşen şu nesilleri felakete sürükleyen Çernobil faciası anlatılıyordu. Öyle ki patlamanın üzerinden on yıllar geçmesine rağmen bölgede bugün bile radyasyon seviyesi aşırı olduğundan araştırmacılar bile bölgeye çok ciddi kontrollerle girebiliyorlar. Tabi, bu izole dünya da insan olmayışının etkileri anlatılmaktaydı o belgeselde… Ben de bu yazımda izlediğim belgeselden esinlenerek Çernobil gibi izole, terkedilmiş yerlerin olup olmadığını araştırmaya koyuldum ve bu yazımda araştırmamın sonuçlarını paylaşmak istiyorum.

Gezegenimiz Dünya

Pyripiat Kenti – Çernobil / Ukrayna:

İlk olarak yukarıda anlattığım yerle başlayayım. Ukrayna’nın kuzeyindeki Prypiat kenti, Çernobil Bölgesi’nde bulunuyor. Çernobil Nükleer Santrali çalışanlarını barındıran ve 1986 yılındaki nükleer faciadan sonra terkedilen kentin kazadan önceki nüfusu 50.000’di. Aslında alan, Sovyetler Birliği’nin son dönemlerini belgeleyen, kendiliğinden oluşmuş bir müze işlevine sahip. prypiat_2

Dördü kazanın gerçekleştiği dönemde henüz tamamlanmakta olan apartman blokları, yüzme havuzları, hastaneler ve diğer kamu yapıları büyük bir hızla terkedildi ve bu ani kaçış, televizyonların, oyuncakların, mobilyaların, giysilerin ve bir evde bulunabilecek değerli ve değersiz tüm eşyanın olduğu gibi bırakılmasına neden oldu. Çünkü kentten kaçanlar, beraberlerinde sadece bir valize sığacak kadar eşya alma hakkına sahipti, bu eşyaların da radyoaktiviteye maruz kalmamış olması gerekiyordu. Bu trajik duruma rağmen, evlerin neredeyse tamamının 21. yy başlarında yağmalandığı söyleniyor. Klozet kapakları da dahil olmak üzere herhangi bir ücrete satılabilecek herşeyin yağmacılar tarafından götürüldüğü kentte terkedildiği günden bu yana hiç dokunulmamış binalar bulunsa da, binaların çoğu vandalizm ve yağmacılığın hedefi haline gelmiş. Çatılar çöktüğü için bahar aylarında odaların suyla dolması, binaların içinde ağaçların yetişmesine neden olmuş. Yıpranmayı hızlandıran bu durum, 2005 yılının Temmuz ayında dört katlı bir okul binasının çökmesiyle sonuçlanmış.

Kolmanskop Kasabası – Lüderitz / Namibya:

Kolmanskop-Namib-Desert Kolmanskop, Namibya’nın güneyinde, Lüderitz Limanı’na birkaç kilometre uzaklıkta bulunan bir kent. 1908’de Lüderitz’in elmas arayıcılarının akınına uğraması, Namibya çöllerinin zengin olma hayali kuran binlerce kişiyle dolmasına neden oldu. Sadece iki yıl içinde çölün ortasında bir kent gelişti: Elektrik santrali, okulu, hastanesi, özel konut siteleri, spor, balo ve tiyatro salonları, fabrikaları, Lüderitz’e demiryolu bağlantısı ve hatta bir kumarhanesi olan Kolmanskop. Fakat Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra düşen elmas talebi, kuruluş nedeni ortadan kalkan kentin sonunu getirdi.

Oradour Sur Glane Kasabası – Limousin / Fransa:

Oradour Sur Glane kasabası, “terkedilmiş yerleşim yeriydi / değildi” tartışmaları süredursun; oradour sur glanebu kasaba kolay kolay dile getirilemeyen bir drama sahne olmuş. II. Dünya Savaşı sırasında Silahlı SS Örgütüne, yani nam-ı diğer Nazilere mensup Alman askerleri, onlara başkaldırdıkları gerekçesiyle 642 kişi öldürülmüş ancak bunun bir hata olduğu dramatik bir şekilde ortaya çıkmıştır. Yakındaki Oradour-sur-Vayres Bölgesi’ni hedefleyen fakat yanlışlıkla kasabayı işgal eden askerlerin herkesi öldürdükten sonra yakıp yıktığı ve savaştan sonra katliamın gerçekleştiği bölgeden uzakta tekrar inşa edilen Oradour-sur-Glane, bugün 2.025 nüfuslu bir yerel yönetim. Eski köy ise ölenlerin anısına olduğu gibi korunuyor.

San Zhi – San Zhi Bölgesi / Tayvan:

Tayvan’ın kuzeyinde bulunan San Zhi, fütüristik yaklaşımıyla dikkat çeken küçük bir yerleşim yeri. Yüksek gelirli kesim için lüks bir tatil köyü olarak inşa edilen San Zhi, inşaat sırasında ilginç bir şekilde meydana gelen ölümcül kazalar sonucunda tamamlanamamış. Projenin durmasına neden olan önemli bir etken de bu söylentiler yüzünden kimsenin bu siteye yatırım yapmak ve hatta ziyarette dahi bulunmak istememesi… İnşaat kazasında ölen işçilerin hayaletlerinin San Zhi’de dolaştığı da söylentiler arasında. Maddi kaynak yetersizliği ve çalışanların “isteksizliğinin” inşaatın durdurulmasına sebep olması sonucunda terkedilen garip formlardaki strüktürler, adeta kazalarda hayatını kaybedenlerin anısını yaşatıyor. san_zhi

Bölgeyi ihaleye çıkaran devlet ve kazaların sorumlusu inşaat şirketi, olayı örtbas edip temize çıkmayı başardı. Gerçekten de, sebebini kimsenin bilmediği bu kazalar ve gitgide artan söylentiler nedeniyle yarım kalan projeye devam edilemedi, geçen zaman içinde değeri düşen araziye yeni alıcı bulunamadığı için de yeni bir proje geliştirilemedi. Bu durumun oluşmasında ”yalnız ruhların evlerine zarar vermenin iyi sonuçlar doğurmayacağı” inancı da etkili. Asya kültüründe kayıp ruhların evlerine zarar vermek çok yanlış ve sonuçlarından korkulan bir hareket olduğundan buraya yeni bir yatırım yapılmayacağı kesin gibi.

Kowloon Walled City – Hong Kong / Çin

kowloon_walled_cityKowloon Walled City, Çin İngiltere’nin yönetimi altındayken Hong Kong’un hemen yanında kurulan ve duvarlarla çevrelenmiş bir kent. İkinci Dünya Savaşı’nda bölgeyi korumak amacıyla Japonlar’ın yönetim altına aldığı kent, ülkenin yenilmesiyle teslim alındı. Ne Çin’in ne de İngiltere’nin sorumluluğunu almak istemediği Kowloon, bağımsız ve kanunsuz bir kent haline geldi. Nüfus yıllarca artmaya devam etti ve bölgede oturanlar, çöplerle tıkanan sokakların üstünde yükselen labirent koridorlar inşa etti. Binalar o kadar yükselmişti ki gün ışığının alt kotlara ulaşamaması nedeniyle tüm kent gece – gündüz floresan lambalarla ışıklandırılmaya başlandı. Genelev, kumarhane, uyuşturucu imalathaneleri ve dükkanları, köpek eti satan restoranlar ve kanun dışı üretim yapan tesislerle dolan Kowloon Walled City, 1993 yılında bu sağlıksız ve anarşist kentten ve onun kontrol edilemeyen nüfusundan yorulan İngiliz ve Çin hükümetlerinin ortak kararıyla boşaltıldı ve kısmen yıkıldı.

Kaynaklar: Electro Plankton, Oddee, Wikipedia

Meraklısına: İzlediğim belgesel filmi, černobil – Sıfır Saati‘ni de ulaştırmıyor değilim. Buyrun;

İyi seyirler 🙂

Share

Enler listesi: Dünya’da insanların terkettiği en ilginç yerler… (Belgesel İçerir)” için bir yorum

  • Geri bildirim: Ya insanlar olmasaydı? (Belgesel İçerir) | Öğretmenimin Günlüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: