Uzay yolu açıldı: Siz de bir mesaj yollayın!

Birazdan anlatacaklarım, Carl Sagan’ın Mesaj (the Contact) adlı serüvenini okuyanlara tanıdık gelebilir. Astronom Dr. Arroway, Bir gece Vega yıldızından gelen bir sinyal keşfeder. Arroway’in bu keşfi bütün Amerika’yı ayağa kaldıracaktır. İşin daha da tuhaf olan tarafı, Vega yıldızından gelen bu sinyaller birleştirildiğinde bir teknolojik aracın yapım planı ortaya çıkmaktadır. Bu bir truva atı mıdır? yoksa başka gezegen veya galaksilere seyahatin yolunu açan bir makine midir? Bunu öğrenmek için Amerikan Hükümeti makineyi yapmaya karar verir ve serüven başlar…


Gelelim asıl konumuza… (Konuyu okumaya başlamadan bilgilerinizi kısaca tazelemek için bir önceki yazımı okumanızı tavsite ederim: Bu yaz “Yıldız Şöleni”ne hazırlıklı olun…)

Bugün internette birkaç şey okurken şöyle bir yazıyla karşılaştım:

Bilim adamları, iş adamları ve girişimcilerin yer aldığı proje sayesinde uzaya mesaj gönderilecek. Kamu desteğiyle başlatılan METI projesi kapsamında insanların internette yazacağı notlar ” şişedeki mesajlar” olarak uzaya gönderilecek.”

Daha sonra Lone Signal adlı bir projenin olup olmadığını araştırdığımda, basit bir magazinden daha ciddi bir projenin çıkarılmış olduğunu gördüm. “Gliese 526” adlı kırmızı cüce hakkında bilgiye eriştiğimde yapısının ve yörüngesindeki dizilimin bizim güneş sistemimize ne kadar benzediğini öğrendim.

Gliese 526 adlı kırmızı cüce yaklaşık 18 ışık yılı uzaklıkta ve mevcut gözlem aletlerimizde astronomik olarak sinyal aldığımız, yani varlığını kanıtladığımız uzak yıldızlardan biri. Aldığımız veriler gösteriyor ki bu sistem de bizim Güneş sistemimize benzer şekilde ve ahenkte işliyor.

Lone Signal Projesi nedir, nasıl yürü(tül)mektedir?

Lone Signal Projesi web üzerinden herkesin katılıp eğlenceli mesajını gönderebileceği bir veri tabanı üzerinde kurulu. Bu veriler de Dünya’nın en büyüklerinden olan Jamesburg Gözlemevi tarafından yayınlanmakta:

İlk mesajın 17 Haziran’da gönderilmeye başlandığı açıklanan projede, sinyaller Jamesburg istasyonunun 18 ışık yılı ötedeki kırmızı cüce Gliese 526’ye çevrilmesiyle ulaştırılmaya başlandı. “Lone Signal” adı verilecek mesajlar fotoğraf olarakta gönderilebilmekte ve mesaj yollamak için internet kullanıyor olmanız yeterli.

Bilim insanları Dünya’dan sadece 18 ışık yılı uzaklıktaki Gliese 526 kırmızı cücesinin, yaşanabilir gezegenlere sahip olduğu düşünüyor.

Peki madem 18 ışık yılı uzaklıkta, neden gidip görmüyoruz? 

Bunu şöyle cevaplandırayım: Efendim ışık 1 saniyede 300 000 kilometre hızla yayılmaktadır. Bu bir günde  432 milyar kilometre eder. Bunu da 18 ışık yılına çevirirsek sistemin 2 799 360 000 000 kilometre uzaklıkta olduğunu görürüz. Velhasıl yolculuğa çıktık diyelim, elimizdeki en hızlı araç olan Bloodhound SSC adlı hava aygıtı saatte 1609 kilometre hıza ulaşıyor ki, öyle bir araçla yolculuğa çıksak ve hiç durmadan devam etsek ancak 17.3 milyon senede varacağız. Kaldı ki insanlığın bilinen tarihinden de çok çok daha uzun bir süreç…

Bu kadar uzun süreli bir yolculuğa çıkmaktansa çok daha hızlı yayılan sinyaller göndermek uzaktaki sistemlere ulaşmanın en kısa yolu. Kaldı ki biz bunu zaten son yıllarda uzaya serbest sinyaller göndererek ve aynı şekilde televizyon, radyo ve GSM dalgalarının bir kısmının uzaya yayılmasıyla gerçekleştiriyoruz. Bu projenin tamamlanıp tamamlanamayacağı hususuna gelince, bu soruya kişisel olarak cevabım Nasrettin Hoca’nın ünlü fıkrasında dediği gibi: “Ya tutarsa…” (göle yoğurt mayalerken)

Meraklısına Resmi web site: LONE SIGNAL

İlginizi çekebilecek diğer yazılarım:

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: