Muz Kabuğundan Bilim Ödülüne

Bilimsel alanda gerek eğitim sistemimizin çarpıklaşması, gerekse ezberci zihniyet yada hazırcı öğrenciler öne sürüledursun; Türklerin fen ve matematikteki ortalama başarıları hep vasat bir ligde seyretmiştir. Öyle ki, OECD son yıllarda 40’dan fazla ülkeyi kapsayacak şekilde öğrencilerin fen ve matematik yeterlilikleri ile ilgili düzenli olarak araştırmalar yapmakta ve bu veriler ışığında bizler de hangi ligde oynadığımızı görebilmekteyiz. Üzülerek belirtmeliyim ki ülkemiz bu alanda en iyi derecesini 33.lükle kutlamış ve Tayland, Endonezya gibi üçüncü dünya ülkeriyle 2. sınıf yeterlilikle yarışmaktadır… ve belirtmeliyim ki aynı sıralamada Lihtenştayn, Lüksemburg, Hong Kong gibi ülkeler ise bizze fark atmış durumdalar. Dev ekonomilere sahip gelişmiş ülkeleri hesaba katmıyorum bile!muz-kabuğu

Bu ezber dün okuduğum ilginç bir haberle bozuldu. Her ne kadar birazdan bahsedeceğim kişi yüksek ücretler karşılığı özel öğrencileri olan güzide (!) bir okulumuzda okuyor olsa da aynı eğitim sistemine mensup bir birey olduğunu unutmamamız gerektiğini düşünüyorum.

 

Biz çocuklarımıza/öğrencilerimize iki saat ders çalıştıramayaduralım, tam iki (2) yıl süren çalışmalarının sonucunda 16 yaşındaki Elif Bilgin adlı kızımız muz kabuğundan biyoplastik üretmeyi başardı. Bu demek oluyor ki, milyonlarca kişinin ölümüne neden olan/ olacak olan petrol savaşları nefislerimizi köreltmekle meşgulken nebati yollarla da plastik üretmemiz oldukça mümkün!

Peki bu nasıl mı oluyor?

İşin püf noktası nişasta ve selüloz! Benzer araştırmalar nişasta deposu olarak bilinen patates üzerinde yapılmış ve başarıya ulaşmış olsa da Elif tükettiğimiz bir maddeyi kullanmaktansa çöpe attığımız ve hiçbir değeri olmayan muz kabuğunu kullanmanın daha akıllıca olacağını düşünmüş ve işe koyulmuş. Muz kabuğunda selüloz ve nişastanın yeterli kadar bulunduğunu analiz ettikten sonra çeşitli çözeltilerini azar miktarda deney ortamına katmış ve herşeyi zamana bırakmış.

Google Bilim Fuar’ını duyan ve bu projesiyle başvuran öğrencimiz yapılan başvurulardan ilk 15’e kalmayı başarmış. Her ne kadar projenin değerlendirmeleri devam etse de Özel Bilim Ödülü’nün ve çalışmalarını devam ettirebilmesi için 50bin doların sahibi olmuş. 23 Eylül’de ise büyük ödül için şansını juriler karşısında zorlayacak.

Biz de Öğretmenimin Günlüğü olarak Elif’e bu güzel çalışmasından dolayı teşekkür eder ve başarılarının devamını dileriz.

Yeri gelmişken blog yazımın sonuna eklemek istedim. Muz kabuğunun aslında bilmediğimiz bir çok yararı var. Neler mi?

 • Muz kabuğunun içteki pelteli kısmını sinek ve böcek ısırıklarının üzerine sürerseniz, kaşıntıyı ve şişkinliğini alırsınız.muzkabugu
 • El ve ayaklardaki nasırların üzerine muz kabuklarını sardığınızda nasırınız yumuşayacak ve vücuttan uzaklaştırılması daha kolay olacaktır.
 • Muz kabuğuyla eklemlerinize masaj yaparak romatizmal ağrılarınızı azaltabilirsiniz.
 • İçinde yüksek miktarda yağ ve protein bulunduran muz kabuğu çok iyi bir ayakkabı cilasıdır.
 • Muz kabuğu ile en güzel dondurmaları yapabilirsiniz.
Share

Muz Kabuğundan Bilim Ödülüne” için 2 yorum

 • 30 Haziran 2013 tarihinde, saat 13:24
  Permalink

  vay be

 • Geri bildirim: Geleceğin Türk Biliminsanına Destek Verin! | Öğretmenimin Günlüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: